Најдобрите мали градови за живеење во светот

Од:

Португалскиот град Порто е на прво место според листата „Смол сити индекс“, за релативно мали градови кои се доста погодни за пристоен живот. Рангирањето е составено од британското списание „Монокл“ и опфаќа 25 градови.

Тука се проценуваат градовите со население до 250.000 луѓе од целиот свет според пет критериуми: пристапност до превозот во градот, ефикасност на управата (колку градоначалникот ги слуша жителите), пријатноста на граѓаните кон нови соседи, „зелена“ инфраструктура (паркови, плоштади во градот) и можности за развој на бизнис.

Порто се искачи за осум места за една година, и тоа, пред сѐ, благодарение на помошта на тамошните власти за претприемачите во периодот на карантинот. Покрај тоа, Порто е една од стопански и индустриски најразвиените области во земјата. Во истовреме, местото е удобно за живеење и е блиску до океанскиот брег, како и до соседна Шпанија. Како дом на околу 220.000 жители, градот отсекогаш бил „деловното срце“ на Португалија.

Второто место му припадна на белгиски Левен – главен град на покраината Фламански Брабант. Иако е на само 20-минутно возење со воз од Брисел и меѓународниот аеродром во главниот град, ова живописно белгиско гратче со малку повеќе од 100.000 жители има млада популација со глобален светоглед. Левен е дом на еден од најстарите и најпознати универзитети во Европа. Секторите за иновации и технологија напредуваат, а населението опфаќа 171 националност. Идеите на градоначалникот Мохамед Ридуани за урбанизам и силните идеи за одржливост му помогнаа на градот да ја добие титулата – европска престолнина на иновациите за 2020 година.

Јапонскиот град Итошима е трет. Сместен на западниот крај на префектурата Фукуока, Итошима е град со околу 100.000 жители, кој нуди одличен квалитет на живот поради неверојатната пристапност и до природата и до урбаниот живот. Познат е по својата кујна – по свинското, телешкото и пилешкото месо, како и органските земјоделски производи. Тука напредуваат млади фармери и мали бизниси.

Меѓу претставниците на Европската Унија, во првите десет се наоѓаат италијанскиот град Болѕано и дански Алборг.

Би можело да ве интересира

Отворањето на „Супер Марио“ паркот во Јапонија повторно одложено

Ана Ололовска

Село во Велс се продава за милион фунти

Ана Ололовска

Најдобри градови за работа од дома за 2021 година

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Саудиска Арабија гради луксузно песочно одморалиште

Ана Ололовска

Иглуто како начин за продолжување на сезоната на тераси во рестораните

Ана Ололовска

Градот Азбест во Канада го менува името

Ана Ололовска