Листа на најевтини и најскапи патувања за 2023 година: Сместување само 17 евра

Од:

Traveller’s Elixir истражуваше 60 локации низ светот и ги одреди најскапите и најевтините дестинации преку анализа на просечните цени на хотелите и храната, трошоците за превоз и цените на атракции.

Број еден најевтината дестинација за пет ноќевања е Делхи, Индија. Толку е евтино престојот ќе чини само 164 евра, а просечна хотелска соба со три ѕвезди чини само 17 евра по ноќ.

Од друга страна, најскапа дестинација е Монако, каде петдневното патување во просек чини 2.051 евро.

Ако барате малку луксуз, хотел со пет ѕвезди во просек чини 169 евра за ноќевање во Делхи, но 972 фунти за ноќ во Монако.

Пном Пен, во Камбоџа, е втора најевтина дестинација за патници со патување од пет ноќевања кое чини во просек 1.104 евра, но имајте предвид дека оваа цена ги исклучува летовите. Додека сте таму, можете да ја посетите Кралската палата, која е дом на сегашниот крал на Камбоџа.

Најевтините туристички дестинации:

Делхи, Индија 165 евра за петдневно патување

Пном Пен, Камбоџа 203 евра за петдневно патување

Катманду, Непал 207 евра за петдневно патување

Тбилиси, Грузија 226 евра за петдневно патување

Меделин, Колумбија 231 евро за петдневно патување

Хо Ши Мин, Виетнам 235 евра за петдневно патување

Чианг Маи, Тајланд 260 евра за петдневно патување

Каиро, Египет 262 евра за петдневно патување

Луанг Прабанг, Лаос 264 евра за петдневно патување

Бангкок, Тајланд 264 евра за петдневно патување

Во топ-10 најевтините дестинации се и Луанг Прабанг, Лаос и Бангкок во Тајланд, со иста просечна цена од 250 евра за петдневен престој.

Кога станува збор за најскапиот, Сент Бартс е на второто место по Монако, кој во просек ќе ве чини 1.943 евра. Дестинацијата на Карибите е позната по своите бели песочни плажи и по тоа што е популарно место за одмор.

Гштад во Швајцарија е трет на листата на најскапи. Лоциран на швајцарските Алпи, нуди луксузни вили и скијачки објекти.

Најскапи туристички дестинации:

Монако 2.050 евра за петдневно патување

Сент Бартс 1.976 евра за петдневно патување

Гштад, Швајцарија 1.870 евра за петдневно патување

Рејкјавик, Исланд 1.739 евра за петдневно патување

Бора Бора 1.738 евра за петдневно патување

Хонолулу, Хаваи 1.735 евра за петдневно патување

Сан Франциско, САД 1.708 евра за петдневно патување

Њујорк, САД 1.612 евра за петдневно патување

Кајмански Острови 1.480 евра за петдневно патување

Венеција, Италија 1.402 евра за петдневно патување

Сан Франциско и Њујорк се исто така рангирани како скапи дестинации, додека Венеција ја заокружува топ 10 листата со просечна цена од 1.4052 евра за петдневно патување.

Би можело да ве интересира

Ќе бидам со по еден маж од секоја држава-необична цел на 27 годишна девојка

Предраг Петровиќ

Хрватски остров меѓу 10-те најубави во Европа ФОТО

Предраг Петровиќ

Туркменистан, најверојатно, ја затвора „Портата на пеколот“

Ана Ололовска

Истражување: Турција има најевтини кинобилети

Ана Ололовска

Палата со уникатно, скапоцено зелено опкружување во Кина

Ана Ололовска

Американци пиеле пиво во Колосеумот, па платиле 800 евра казна

Ана Ололовска