„Мерцедесот“ на Џорџ Харисон продаден за 170.000 евра

Од:

Возилото „Мерцедес-Бенц 600“, што му припаѓаше на англискиот музичар, пејач, текстописец, музички и филмски продуцент и гитарист на легендарните „Битлс“ – Џорџ Харисон, беше продаден на аукција, вчера, за 145.000 фунти (170.000 евра).

Автомобилот е произведен во септември 1963 година како еден од најпопуларните во историјата, и стана хит меѓу славните, државниците и политичарите ширум светот. Тоа е наследник на моделот „300-Д Аденауер“ и е произведен во ограничен број примероци. Некогаш се сметаше за најскап и технолошки најнапреден модел на „Мерцедес“. Неговата големина, тежина и бројните хидраулични системи доведоа до развој на 6,3-литарскиот мотор „М-100 В-8“ со системот за вбризгување на гориво на „Бош“. Моторот со 247 коњски сили развиваше максимална брзина од 208 км/ч и е поврзан со четиристепенски автоматски менувач.

Внатрешноста на автомобилот содржи многу дрво, кожа и метал. Во Велика Британија во март годинава, му беше направена и реставрација.

Би можело да ве интересира

Разговор со Џон Ленон и Јоко Оно продаден на аукција за 50.000 евра

Ана Ололовска

Парче кралска свадбена торта продадено за 2.000 фунти

Ана Ололовска

ВИДЕО: Уникатен накит од Марија-Антоанета на аукција

Ана Ололовска

Англиски замок од 13 век се продава за 11 милиони фунти

Ана Ололовска

Торта стара 40 години оди на наддавање

Ана Ололовска

Кашмирски сафир од 27 карати продаден за 2,1 милион евра

Ана Ололовска