LG го прозиведе најтенкиот екран на светот!

Од:

Екранот кој LG го презентираше во четвртокот официјално ја доби титулата за „најтенок екран на светот“, има само 2.2 милиметри, пренесе GSM.mk.

Овој екран има резолуција од 1920 x 1080 пиксели, а според корејската компанија, би требало да добиете и поголем агол за гледање, благодарение на тесните граници.

Клучот позади овој екран е технологијата Advanced OGS (One Glass Solution), каде што се внесени двојни флексибилни пиксели помеѓу панелот и екранот на допир, со што се намалува 30% од тежината и големината на екранот. Секој пиксел содржи по еден RGB sub-pixel.

Финално, со осветлување од 535 nits, овој екран е исто така и најсветлиот FullHD екран на светот.

Би можело да ве интересира

„Легион плеј“ – нова рачна конзола на „Леново“

Ана Ололовска

Сметководителите ќе исчезнат, ќе бидат заменети со роботи

Ана Ололовска

„Нинтендо“ го претстави новиот „Свич ОЛЕД“

Ана Ололовска

„Уан-Плус“ го претстави поевтиниот модел „9-Р“

Ана Ололовска

Банка во Сингапур воведе технологија за препознавање лица, за услугите со банкомат

Ана Ололовска

Ако машините завладеат со светот, на маицата напишете „Робот“

Ана Ололовска