„Легион плеј“ – нова рачна конзола на „Леново“

Од:

„Леново“ се подготвува да ја пушти в продажба рачната конзола „Легион плеј“, која користи оперативен систем „Андроид“. Уредот ќе им конкурира на „Валв“, „Стим дек“, како и на „Свич“ на „Нинтендо“.

Компанијата требаше да го претстави својот модел за време на Светскиот конгрес за мобилни телефони, но тоа не се случи. Рачниот уред за видеоигри е опишан како „Андроид-облачна гејмерска конзола“ која им овозможува играње мобилни игри и пренесување на компјутери.

„Легион плеј“ има 7-инчен ФХД екран со ХДР-10 поддршка и формат 16:9. Има и два звучника, вградени контроли што не можат да се одвојат, и се напојува со батерија од 7.000 мегаампер часови. Конзолата користи изменета верзија на Андроид, а ја поддржува и платформата „Енвидија џифорс“.

Би можело да ве интересира

Сметководителите ќе исчезнат, ќе бидат заменети со роботи

Ана Ололовска

„Нинтендо“ го претстави новиот „Свич ОЛЕД“

Ана Ололовска

„Уан-Плус“ го претстави поевтиниот модел „9-Р“

Ана Ололовска

Банка во Сингапур воведе технологија за препознавање лица, за услугите со банкомат

Ана Ололовска

Ако машините завладеат со светот, на маицата напишете „Робот“

Ана Ололовска

„Сони“ ја откри тајната на новиот џојстик

Ана Ололовска