„Нинтендо“ го претстави новиот „Свич ОЛЕД“

Од:

По повеќемесечни гласини, конечно се знае како ќе изгледа новата верзија на рачната конзола „Нинтендо свич ОЛЕД“… Таа осамна на твитер-профилот на „Нинтендо“, а нејзините спецификации, се чини, во голема мера се совпаѓаат со оние што се појавија во медиумите последниве месеци.

Продажбата почнува на 8 октомври оваа година, по цена од 349,99 американски долари (околу 300 евра). Достапен ќе биде и „Свич лајт“ модел со цена од 170 евра.

Новата конзола има 7-инчен ОЛЕД екран, што е поголем од 6,2-инчниот ЛЦД екран од претходниот „Свич“.

ОЛЕД-технологијата се смета за една од најдобрите на пазарот и, за разлика од ЛЕД-технологијата, не се потпира на позадинско осветлување за прикажување на сликите. Наместо тоа, ОЛЕД-екранот прикажува слики користејќи светлина што ја емитува секој пиксел поединечно, што значи дека може да се добие совршено црна боја, како и поголеми нивоа на контраст. ОЛЕД-екранот е и поголем од ЛЕД-екранот, што е корисно при видеоигри како „Марио Карт 8 делукс“, или „Леџенд оф Зелда“, на пр., која ќе се појави на пазарот во 2022 година.

Исто така, внатрешната меморија на новата конзола е зголемена од 32 на 64 гигабајти, а поддржува и микро-СД картички. Батеријата трае меѓу 4,5 и 9 часа, а за полнење потребни се околу три часа. Корисниците имаат на располагање 3,5-милиметарски приклучок за слушалки како УСБ-конектор за полнење и повеќе други нови можности.

Би можело да ве интересира

„Легион плеј“ – нова рачна конзола на „Леново“

Ана Ололовска

Сметководителите ќе исчезнат, ќе бидат заменети со роботи

Ана Ололовска

„Уан-Плус“ го претстави поевтиниот модел „9-Р“

Ана Ололовска

Банка во Сингапур воведе технологија за препознавање лица, за услугите со банкомат

Ана Ололовска

Ако машините завладеат со светот, на маицата напишете „Робот“

Ана Ололовска

„Сони“ ја откри тајната на новиот џојстик

Ана Ололовска