Кучето Симба од Кавадарци неколку дена ја чека починатата сопственичка: Лежи крај нејзиниот автомобил

Од:

Кучето Симба повеќе од три дена лежи крај автомобилот на неговата спасителка која почина во Кавадарци. Оваа емотивна вест ја објави Здружението ,,Шепи 2021″ од Кавадарци.

– Дека кучето е најлојален и најверен пријател на човекот сведочат многу примери! Ова е кавадаречкиот Симба, кој веќе трети ден лежи покрај автомобилот на неговата спасителка Билјана Галабова, очекувајќи ја да дојде…Срце да ти се крши!, посочија од Здружението.

Фотографијата е направена од активистката за заштита на животните, Билјана Миркова. Tаа нагласи дека Галабова, инаку музејски работник, а почина деновиве, беше голем љубител на животните и благодарение на неа, беа спасени многу бездомни животни.

Би можело да ве интересира

Деветтооделенци од Кавадарци краделе и монтирале фотографии од соученички за да им се исмејуваат

Орце Костов

Група млади кавадарчани физички нападнале семејство во Марена

А1он

Кавадарци со низа препораки по најавените екстремно ниски температури

А1он

Приведен кавадарчанец: Излетал од патот додека превезувал мигранти при што загинало едно лице

А1он

Се запали куќа во кавадаречкото село Раец

32-годишен кавадарчанец мачел животни, заработи кривична од ОЈО