Кометата Неовајс, која поминува покрај Земјата еднаш во 7.000 години, ќе се гледа во следните две недели

Од:

Новооткриена комета се движи во патека што ќе помине во близина на Земјата, а набљудувачите ќе може да уживаат во прекрасно ноќно шоу, што се случува еднаш во 7.000 години, соопшти НАСА.

Кометата Неовајс, најсветлата комета видлива од северната хемисфера последниве 25 години, влезе во орбитата на Меркур пред околу една недела. Близината на Сонцето и топлината направија нејзината опашка да биде уште подолга и уште посветла. Кометата со дијаметар од околу пет километри, ќе мине крај Земјата, а најблиску до нас ќе биде за околу две недели.

НАСА ја откри оваа комета во март. Нејзиното јадро е покриено со слоеви материјал кој датира од почетоците на нашиот Сончев систем, пред околу 4,6 милијарди години.

Џо Масјеро од НАСА истакнува дека ова е најсветлата комета видена од средината на 1990-тите досега. Астронаутите од Меѓународната вселенска станица веќе успеаја да ја разгледаат поподробно. Боб Бенкен од НАСА сподели и фотографија од неа.

Би можело да ве интересира

Светлечка хавајска лигња одлета „на мисија“ во Вселената

Ана Ололовска

Турција покажува големи вселенски амбиции – сака возило на Месечината, и тоа со сопствена ракета

Жарко Настоски

ВИДЕО: Кина го лансира вселенското летало „Шенжу-12“, со тричлен екипаж

Ана Ололовска

НАТО ќе ја брани секоја своја членка дури и ако ја нападнат во Вселената

Жарко Настоски

Место за патување во вселената со Џеф Безос продадено за 28 милиони долари

Ана Ололовска

Кина се стреми да ја преземе доминацијата во вселената

Ана Ололовска