Кашмирски сафир од 27 карати продаден за 2,1 милион евра

Од:

Кашмирски сафир од 27 карати, вметнат во прстен од платина и жолто злато и обрабен со двоен кружен слој дијаманти, достигна цена од 2,1 милион евра на аукција во Монако.

И првичните проценки го одредуваа на два до три милиони евра. На наддавањето одржано во „Кафе де Пари“ почетната цена била 1,7 милиони евра.

Седум купувачи, по телефон, се натпреваруваа сѐ до конечниот удар на чеканчето на лицитацијата.

Наддавањето го спрведе аукциската куќа „Отел де Вонт де Монте Карло“ (ХВМЦ).

Би можело да ве интересира

„Мерцедесот“ на Џорџ Харисон продаден за 170.000 евра

Ана Ололовска

Најголемиот дијамант е продаден на аукција во Женева

Ана Ололовска

На аукција ДНК на Наполеон Бонапарта

Ана Ололовска

Патики на Кање Вест продадени за 1,8 милиони долари

Ана Ололовска

ВИДЕО: Дијамантски венчален прстен продаден за милион долари

Ана Ололовска

Слика на Ван Гог продадена за над 13 милиони евра

Ана Ололовска