Јана била 15. на втората полуфинална вечер, 12 поени само од Бугарија

Од:

Македонската претставничка на изборот на песна на Евровизија, Јана Бурческа на втората полуфинална вечер добила 69 поени, со што била на 15. позиција.

dobivaj vesti na viber

„Dance Alone“ во полуфиналето добила 40 поени од телевоутингот и уште 29 од стручните жирија.

Од телевоутингот Македонија добила 12 поени само од Бугарија, додека добила 10 поени од Србија, 6 од Хрватска, 5 од Израел, 4 од Сан Марино и 3 од Швајцарија. Стручните жирија од Малта и Франција ни дале по 8 поени, од Србија 5, Украина и Норвешка по 3 и Унгарија 2 поени, но бугарското жири ниту еден поен. Вкупно поени за македонската претставничка најмногу, односно 15 стигнале од Србија, 10 од телевотинг и 5 од нивната жири комисија.

Со овој резултат македонската претставничка заостана со 32 поени зад десетто пласираната Данска, односно последната позиција која што обезбедуваше пласман во финалето.

Би можело да ве интересира

Евровизија 2023 нема да се одржи во Украина, Велика Британија може да биде домаќин

А1он

„Калуш оркестар“ го продадоа евровизискиот трофеј за да соберат пари за украинската армија

Ана Ололовска

Нов скандал за мамење на Евровизија, Романија тврди: Не и дадовме 12 поени на Украина!

Ана Ололовска

Реакција на Русија за победа на Украина на Евросонг

Катерина Павлова-Николовска

НАТО: Победата на Украина на Евросонг ја покажува поддршката што ја има земјата

Катерина Павлова-Николовска

Италијанската полиција спречила напади на проруски хакери за време на Евросонг