Хрватскиот остров што личи на џиновски отпечаток од прст, привлекува посетители од целиот свет

Од:

Малиот остров Баљенац во Јадранското Море, долг само половина километар, со години привлекува посетители од целиот свет, поради внимателно уредениот сув камен во ѕидови, коишто од високо изгледаат како џиновски отпечаток од прст.

dobivaj vesti na viber

Баљенац се наоѓа меѓу хрватските острови Зларин и Каприје и е на листата на заштитени места на УНЕСКО. На него се изградени дури 23 километри камени ѕидови. Жителите на островот Каприје го користеле ова островче како еден вид земјоделско подрачје, ја расчистувале сировата вегетација и самите ги изградиле ѕидовите заради лозја и насади од смокви и други плодови.

На овој остров нема жители, но можно е да се посети во секое време од годината. Во Шибеник, најблискиот крајбрежен град, достапен е превоз до Каприје и Баљенац. Инаку, во близина се наоѓаат и Јабука, Покоњи Дол и многу други острови.

Би можело да ве интересира

Хрватски остров меѓу 10-те најубави во Европа ФОТО

Предраг Петровиќ

Туркменистан, најверојатно, ја затвора „Портата на пеколот“

Ана Ололовска

Истражување: Турција има најевтини кинобилети

Ана Ололовска

Палата со уникатно, скапоцено зелено опкружување во Кина

Ана Ололовска

Американци пиеле пиво во Колосеумот, па платиле 800 евра казна

Ана Ололовска

Големиот Kорален Гребен изложен на зачестени топлотни удари

Ана Ололовска