Фејсбук бележи раст на корисници, но намалување на приходите

Од:

Фејсбук соопшти дека во подрачјата погодени од пандемијата со новиот коронавирус бележи раст на корисниците, но намалување на пригодите од огласувачите.

Според претставниците на Фејсбук, гласовните пораки и видео-повиците на Месинџер и ВацАп се повеќе од двојно зголемени во подрачјата погодени од Ковид-19.

Најголем раст е забележан на нови корисници на бесплатните услуги на Фејсбук за размена на пораки, кои не остваруваат приходи од огласите.

Би можело да ве интересира

Фејсбук и Инстаграм ја намалија брзината на проток на видео-содржините во Европа

Ана Ололовска

„Бизнис инсајдер“: Фејсбук погрешно ги филтрира објавите за коронавирусот

Ана Ололовска

Австралија го обвини Фејсбук за откривање на личните податоци на над 300.000 нејзини корисници

Ана Ололовска

„Фејсбук“ забранува реклами за лекови и превенција од новиот коронавирус

А1он

ЕК се закани со „обврзувачки мерки“ по состанокот со Фејсбук за содржините со омраза

А1он

„Фејсбук“ го откажа самитот поради новиот коронавирус

Драган Поповски