Четири најнеобични тунели во светот

Од:

Тунелите обично се човекова креација што им помага да поминуваат преку планините или ридовите. Но, во светот постојат и поинакви созданија со малку слични ама и поинакви цел, изглед или локација. Нивната специфичност ги направи и главни туристички атракции.

dobivaj vesti na viber

„Gate Toweр“ во Осака, Јапонија

Ова е еден од повеќето невообичаени објекти во Јапонија, наречен „Гејт Тауер“ во Осака. Зградата е комромис направен помеѓу сопствениците на земјиштетото и владата. Петтиот, шестиот и седмиот кат на зградата се тунел и автопат.

„Тунелот Лог“, Калифорнија, САД

„Лог“ е всушност тунел во гигантското дрво „секвоја“ кое се наоѓа на патот кон Секвоја, Национален парк во Калифорнија. Дрвото со висина од 84 метри и 6,4 метри ширина паднало на сред пат во 1937 година. Следната година е направен тунел преку него во висина од 2,4 метри и 5,2 метри во ширина и на тој начин патот повторно станал прооден.

„Тунел на љубовта“, Клевен, Украина

Еден од најубавите тунели во светот кој се наоѓа во близина на градот Клевен, Украина. Тој е главна туристичка атракција, направен е од дрвја, а низ нив поминува пруга. Долг е речиси еден километар и штом започнат топлите денови во годината, дрвјата се разеленуваат и самите го прават тунелот едно од најубавите места во Украина.

„Гуолијанг“, Кина

Овој тунел е чудо на природата, но и на човечката рака. 13 локални жители работеле околу 5 години за да направат премин преку планината Таиханг. Долг е 1.200 метри, широк 4 метри, а има и отвори од страна кои изгледаат како да има прозорци. Тунелот е отворен за сообраќај во 1977 година.

Би можело да ве интересира

ЕСА разгледува можност за пренос на енергија од вселената на Земјата

А1он

Научна студија: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

Ана Ололовска

Ден на планетата Земја 2022: Инвестирајте во нашата планета

Ана Ололовска

Најлоша суша во југозападниот дел на Северна Америка во последните 1.200 години

Ана Ололовска

Патогените од вселенските патувања може да бидат опасни за Земјата

Ана Ололовска

Оксфам: Милијардерите треба да се спречат да ја ограбуваат и сериозно загрозуваат планетата

Ана Ололовска