Бројот на ноќевања во Виена пораснал за 10 отсто

Од:

Во првата половина од годинава, Виена забележа 7,94 милиони ноќевања, што е пораст за 9,9 отсто во однос на истиот период лани.

Приходот на хотелите и пансионите изнесува вкупно 359,4 милиони евра, што е пораст за 23,5 отсто. Само во јуни, кога беше одржан најголемиот ЛГБТ фестивал „Јуро-прајд“, имало 1,55 милиони ноќевања.

Претседателот на градската Туристичка заедница Петер Ханке за сè тоа ги пофали туристичките атракции на Виена, како и посветеноста на тамошните туристички компании и нивните вработени.

До 2020 година се предвидува да има 18 милиони ноќевања и милијарда евра приходи од туризмот.

Би можело да ве интересира

Во центарот на Виена лизгање на 9 илјади метри квадратни мраз

Драган Поповски

Бисерите од Северна Македонија се строго чувана тајна

Ана Ололовска

„Харперс базар“: Десетте најубави градови во светот

Ана Ололовска

Ова австриско село сака фановите на „Снежното кралство“ да си заминат

Ана Ололовска

Уште еден Кинез казнет зашто фрлил монети во мотор на авион

Ана Ололовска

Обновата на Триумфалната порта во Палмира ќе чини милион долари

Ана Ололовска