Белгија го забрани TikTok на официјалните владини мобилни телефони

Од:

Вработените во белгиската федерална влада повеќе нема да смеат да ја користат видео апликацијата TikTok, која е во сопственост на Кинезите, на нивните официјални мобилни телефони, најави премиерот Александар Де Кро.

Де Кро објасни дека белгискиот совет за национална безбедност предупредил на ризиците поврзани со големиот број податоци што ги собира TikTok, кој е во сопственост на кинеската компанија ByteDance, како и фактот дека компанијата е обврзана да соработува со кинеските разузнавачки служби.

„Тоа е реалноста и затоа е логично да се забрани употребата на TikTok на паметните телефони обезбедени од федералната влада. Безбедноста на информациите е на прво место“, рече тој.

На ваквата одлука реагираше TikTok со соопштение во кое се вели дека е разочаран од истата и дека решението се заснова на суштински погрешни информации. Компанијата објави дека складира кориснички податоци во САД и Сингапур и дека гради центри за податоци во Европа.

Би можело да ве интересира

Полицијата уапси познат тиктокер за семејно насилство: Осомничен е дека ја нападнал својата партнерка

Фрицханд: Забраната на Тик-Ток ќе има краткорочен ефект, на децата треба да им се објаснува за да ја разберат причината

ТикТок анестезиологот Дервиши остана без лиценца

Горан Наумовски

Суспендиран од работа анестезиологот од Тетовската болница кој објавуваше снимки на „Тик-Ток“

Горан Наумовски

Осум деца се повредени во опасниот предизвик на TikTok наречен „крвни пари“

Белгиските власти обвинија седум лица за „можни терористички напади“