Археолозите открија голем замок на Маите во Канкун

Од:

Археолозите пронајдоа голем замок, кој го користела елитата на Маите пред повеќе од 1000 години во стариот град Кулуба, во близина на денешното монденско летувалиште Канкун, во источно Мексико.

Националниот институт за антропологија и историја (ИНАХ) соопшти дека остатоците од шест метри високата градба, долга 55 метри и широка 15 метри, укажуваат дека дворецот бил во употреба во два долги периоди, меѓу 600 и 1050 година.

Цивилизацијата на Маите била во подем меѓу 250 и 900 година, и опфажала големо подрачје од денешните јужно Мексико, Гватемала, Белизе и Хондурас.

Замокот е откриен во источниот дел на археолошкото наоѓалишпте Кулуба, клучно прехиспаниско наоѓалиште во денешната мексиканска држава Јукатан.

Би можело да ве интересира

Археолози пронајдоа траги од канабис во древен храм во Израел

Ана Ололовска

НУ „Стоби“ очекува олабавување на мерките за да го овтори археолошкиот локалитет и да ги реализира проектите

Ана Ололовска

Штипските археолози по четири децении ќе работат на локалитетот „Кале“ кај Крупиште

А1он

Меѓународна финансиска поддршка за обнова на Хераклеа во Битола

Ана Ололовска

Во праисторијата бебињата пиеле млеко од овца и крава

Ана Ололовска

Почина Јовица Станковски – археологот кој го промовираше и истражуваше Кокино

Ана Ололовска