Англиски замок од 13 век се продава за 11 милиони фунти

Од:

Замокот Лимп се наоѓа во Округот Кент во Велика Британија, има несекојдневен поглед на Ламанш и низ својата историја имал разни цели…

Тоа е здание од 13 век, коешто изминативе 20 години се користело и за свадби и други свечености. Претходно, освен како благородничка резиденција, се користело и како воен објект. За време на Втората светска војна, оттука се набудувале ракетите В1 соборени од Британците.

По завршувањето на војната, замокот го купи Хенри Бичам, кој додал една кула. Овој историски објект го посетиле бројни познати личности, државници, музичари… Пол Макартни тука снимил дел од својот албум „Back to The Egg“, со својот бенд „Вингс“.

Сегашниот сопственик, Роберт Тејлор го купи замокот во 2011 година, а сега го продава за 11 милиони фунти.

Би можело да ве интересира

Разговор со Џон Ленон и Јоко Оно продаден на аукција за 50.000 евра

Ана Ололовска

Парче кралска свадбена торта продадено за 2.000 фунти

Ана Ололовска

ВИДЕО: Уникатен накит од Марија-Антоанета на аукција

Ана Ололовска

Торта стара 40 години оди на наддавање

Ана Ололовска

„Мерцедесот“ на Џорџ Харисон продаден за 170.000 евра

Ана Ололовска

Кашмирски сафир од 27 карати продаден за 2,1 милион евра

Ана Ололовска