Американски конгресмен ги обвини САД дека ја кријат вистината за НЛО: „Да сакаа, ќе не претвореа во јаглен“

Од:

Републиканскиот конгресмен од Тенеси, Тим Баркет, член на Комитетот на Претставничкиот дом на САД кој ги надгледува сослушувањата за НЛО, тврди дека видел доверливи снимки на кои се прикажани авиони кои „пркосат на физиката каква што ја знаеме“.

Конгресменот Баркет смета дека нема сомнеж дека овие објекти на небото не се од Земјата, вели дека имаат способност да нуркаат под вода, и дека никогаш зад себе не оставаат никакви топлински траги. Конгресменот за подкастот „Event Horizon“ изјави дека „ние се занимаваме со владино прикривање веројатно од околу 1897 година кога НЛО се урна во Аурора, Тексас“.

„Тие (вонземјаните) можат да патуваат светлосни години или брзини што ги видовме како ѝ пркосат на физиката како што ја знаеме“, рече Баркет. Тој додаде дека леталото „може да продолжи да лета под вода и да не остави никакви топлински траги“.

„Ако овие суштества од друг свет имаат технологија која не е слична на ниедна што ја знаеме на Земјата, тогаш тие би можеле да не претворат во јаглен. Затоа, мислам дека тие не се закана за нас, инаку би биле“, рече Баркет.

Изјавите на конгресменот Баркет се надоврзуваат на неодамна објавените изјави на свиркачот на Пентагон, Дејвид Граш, кој рече дека САД со децении водат тајна програма за НЛО и дека некои од откриените „нечовечки интелигенции“ се злонамерни, па дури и убиле луѓе. Граш служел 14 години во американските воздухопловни сили, каде што бил одликуван, а потоа продолжил да работи за Националната геопросторна-разузнавачка агенција (НГА) и Националната канцеларија за извидување (НРА), американските разузнавачки агенции задолжени за собирање сателити и слични податоци за воздухопловните сили.Тој тврди дека за податоците за НЛО дознал од луѓе кои учествувале во тие програми. Како што тврди тој, САД и другите нации се вклучени во строга тајна трка во вооружување која трае веќе 80 години.

„Сложените историски програми кои вклучуваат координирано пронаоѓање и проучување на егзотични материјали, кои датираат од почетокот на 20 век, повеќе не треба да останат тајна“, смета Граш. Сенаторот од Флорида Марко Рубио, исто така, откри дека му се обратиле неколку високи владини функционери кои рекле дека имаат „од прва рака познавање на програмите за НЛО.“ Граш тврди дека информациите што ги добил биле незаконски скриени од Конгресот бидејќи војската и разузнавачката заедница и нивните приватни изведувачи се тркаа за тивко да ја искористат технологијата, според американските медиуми. Баркет и неговите колеги од Конгресот се надеваат дека информациите ќе излезат на претстојните сослушувања за НЛО. Тој повика да се презентираат сите информации.

„Можеме да се справиме со тоа. Престанете да бидете арогантни. Стоп за корупцијата“, додаде тој. На прашањето дали чудните работи што ги гледаме на небото може да влијаат на националната или глобалната безбедност, конгресменот брзо одговори: „100 проценти, без сомнение“.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) „Досијеа икс“ на француски начин: научници го објаснуваат феноменот НЛО

Катерина Ѓуровски

Вонземјани го киднапираа мојот дедо: Легендата на УФЦ верува во живот на други планети

Предраг Петровиќ

Лекарите ја завршија анализата на наводните вонземјани, нивните заклучоци ја искомплицираа ситуацијата

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) НАСА објави голем извештај за НЛО: „Ова е една од најголемите мистерии“

ВИДЕО: Селаните во Перу бараат воена помош поради „напад од вонземјани“

Предраг Петровиќ

Пилоти над Словенија виделе НЛО? Чуден разговор со контролата на летот: „Силна светлина доаѓа кон нас“

Предраг Петровиќ