ЗНМ бара Владата да ги почитува ковид протоколите и да обезбеди услови за безбедна работа на медиумските работници

Од:

ЗНМ реагира до Владата да се придржува до протоколите кои пред секој настан ги пушта во соопштенија, но во пракса не се почитуваат.

dobivaj vesti na viber

На денешната прес конференција на бугарскиот премиер Кирил Петков и македонскиот Димитар Ковачевски, не биле заштитени медиумските работници од ширење на вирусот.

„На фотографиите од денешниот настан може да се забележи дека снимателите немаат безбедни услови за работа поради несоодветниот простор во кој нема речиси никаква дистанца помеѓу медиумските работници, а со тоа директно се изложени на здравствен ризик по нивното здравје.

ЗНМ бара од Владата кога има ваков тип на настани за медиумите во иднина да се обезбедат соодветни услови за нивна работа и строго да ги почитуваат здравствените протоколи предвидени за јавни настани“, велат од ЗНМ.

Би можело да ве интересира

86 нови случаи на Ковид-19, еден починат

Тројца починати, 76 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

96 нови случаи на Ковид-19, нема починати

Катерина Павлова-Николовска

Двајца починати, 83 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

ЗНМ: МВР да спроведе итна внатрешна истрага за случајот со новинарката Делевска

А1он

176 нови случаи на Ковид-19, двајца починати

Ана Ололовска