Жители на Кучково протестираат поради недостатокот на вода

Од:

Жители на селото Кучково преку протест го изразија својот револт поради недостатокот на вода и побараа од Општината да го реши нивниот проблем.

dobivaj vesti na viber


Тие велат дека ќе блокираат и ќе протестираат се додека проблемот не биде решен, бидејќи веќе три години неговото решение се одолговлекува.

„Не бркате од општина како да сме стока, од џеб ќе ни ја вадите водата епа ајде сега да видиме. Кучково е темелот на Ѓорче, капка вода бараме, градоначалник изгоревме за вода, како 19 век да е“, велат преку Фејсбук жителите на селото.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) МОНСТРУОЗНО: Дочекавме и болните од рак да протестираат за да добијат лек

Анита Петровска Рајковиќ

Каталонија воведува ограничувања на водата поради сушата

Мирно и масовно во Атина одбележана 49-годишнината од студентскиот бунт против хунтата

Во Мадрид околу 200.000 луѓе против реформата на здравствениот систем

Опозицијата во Република Српска вечерва на протест против пристрасното известување на РТРС

Речиси половина од Киев нема вода

Горан Наумовски