(ВИДЕО) Жерновски: ВМРО-ДПМНЕ сака да ја блокира општина Центар

Од:

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ има очигледна намера да ја блокира работата на општина Центар, изјави градоначалникот Андреј Жерновски, по маратонската седница на Советот, која заврши околу 8 часот утрово.

Поднесени се голем број на амандмани на Ребалансот на буџетот и со тоа им се прави директна штета на граѓаните, вели Жерновски.

„Сакам уште еднаш јасно да кажам, дека на дневен ред не е стопирање на изградба на црквата„Свети Константин и Елена. И затоа не можам да сфатам зошто протестираа граѓаните. Денеска требаше да имаме средба со Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, која е откажана, поради познатите причини“, рече Жерновски.

Не можам, да разберам, рече зошто Општината е под опсада. Вчера додека имаше протести и се кршеше и се фрлаше се, имавме повторно управна инспекција. Се надева дека ќе се вразумат, бидејќи тука не се работи за црква и ДУП-ови, туку за демократијата.

Ова е лоша слика и имиџ за Македонија. Централната власт, рече Жерновски мора да ја прифати реалноста.

Инаку ова се плановите и снимките кои градоначалникот Андреј Жерновски, ќе му ги покаже на г.г. Стефан.

plan-crkva plan-crkva3 plan-crkva1

На нив јасно се гледа дека постои црквата Св. Константин и Елена и тоа со иста површина и со исти параметри.

Според Жерновски, во скоро време ќе почне  уништувањето на паркот  помеѓу хотел „Бристол“ и „Рамстор“.

– Планирано е сечење на дрва и нелогично градење на една висококатница. Сакам тоа да го спречам.  Добив доверба да се спротивставам на ова узурпирање, сметам дека имам добиено поддршка од граѓаните. Тоа не значи дека имам намера да го уривам тоа што е веќе изградено, рече Жерновски.

Петар Клинчарски

Би можело да ве интересира

Општински инспектори почнаа да мерат бучава во Центар, на два објекта им наложија да се стишат

Жарко Настоски

Центар ќе казнува локали за гласна музика, се бунеле жителите

Жарко Настоски

Центар раскина договор за катна гаража на „Климент Охридски“, просторот ќе биде парк

Маја Илиевска-Пачемска

Општина Центар по 12 години сама ќе одлучува за летните тераси, Градот ѝ ги предаде надлежностите

Жарко Настоски

Промоција на книгите проповеди – „Слова за Словото“ од г.г. Стефан

Ана Ололовска

Не слушајте го попот Стеван од Битола, туку вакцинирајте се – им порача МПЦ-ОА на верниците

Жарко Настоски

3 comments

Trifun 11/06/2013 - 15:57 at 15:57

Доставувањето на амандмани несмее и неможе да биде пречка за поништувањето на ДУП на општина Центар. Најискрено му препорачувам на градоначалникот на општина Центар да ангажира агенција за обезбедување која ќе ги отстрани советниците на ДПМНЕ и набрзина ќе може да се донесат измените на ДУП-от. Духот на 24.12 и преседанот кој го направи режимот мора да биде пресликан на секое ниво – впрочем опозицијата победи во Центар и мора да ги спроведе своите политики – па граѓаните гласаа за нив токму за да се направи ревизија на сите нелогични градби кои го уништуваат центарот на главниот град.

Reply
Сергеј 12/06/2013 - 06:02 at 06:02

Тоа е најновата тактика на власта – општините кои не успеа ни со сила да ги освои, да ги иневозможи да работат. Што ли ќе биде следно?! ( http://otpor.net.tf )

Reply
Oskar 13/06/2013 - 16:47 at 16:47

Podrska za Zernovski so preporaka, ne smee da se otstapi pred siledjii, koi ne razbiraat od zbor. DPMNE se obiduva da predizvika slicna situacija od 24 dek., povtorno so sila da gi realizira svoite stavovi. Tie i koga se vlast i opozicija, sakaat da resavaat i nosat odluki po svoja volja. Vakvo siledjistvo ednas za sekogas treba da se spreci.

Reply

Leave a Comment

twenty + twelve =