Жерновски: Се врати ВМРО-МВРО, одговорност од Чулев

Од:

Како вчера да беше тоа горчливо чувство во нашите утроби кога ја слушнавме Гордана Јанкуловска како ја кажува вистината за начинот на кој таа и нејзината партија раководеа и владееја со Министерството за внатрешни работи, односно кога ВМРО и МВР функционираа како едно, напиша заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски на својот фејсбук профил.

dobivaj vesti na viber

Не помина многу време оттогаш, додава тој, за да сфатиме колку брзо можат истите злобни духови од минатото да се вратат на истото место.

– Можно ли е во самата ДНК на партијата да е потребата од злоупотреба на државните институции за свои партиски цели? Како е возможно за толку кратко време да се случат низа на скандали, чиј крај не се ни гледа? Завчера беше „отсјајот” од рацете на телохранителите на Мицковски, вчера беше упадот во магацинот на Заеви од каде се донираат хуманитарните пакети, денес е скандалот со снимање спот со педесетина полициски возила, пишува Жерновски.

Сите тези, посочува тој, дека Министерството, односно партијата се грижи исклучиво за здравјето и безбедноста на граѓаните паднаа во вода.

– Сред пандемија и полициски час да ги повлечеш возилата и полициските службеници, да ги оставиш улиците на Скопје празни и небезбедни за да си снимаш реклами пред спортскиот центар „Борис Трајковски“, без никакви дилеми е штетен и суициден потег за кој мора да се одговара, наведува Жерновски на ФБ.

Би можело да ве интересира

Приведен крадец од тетовско, украденото вратено на сопственикот

Ана Ололовска

Поднесена кривична пријава против скопјанец за загрозување на животната средина и природата со отпад

Ана Ололовска

Приведен крадец во Прилеп, фатен на дело

Горан Наумовски

Приведени дилери од Гостивар, пронајден хероин

Горан Наумовски

МВР заплени дрога во вредност од околу 800.000 евра, приведени 5 лица

Горан Наумовски

Бебе киднапирано во ГТЦ, со такси однесено во Ѓорче Петров

Кристијан Ландов