Жената која беше пронајдена во Охрид имала прострелна рана, се вештачи оружјето и се испитуваат ДНК-трагите

Од:

Жената која беше пронајдена мртва во Охрид имала прострелна рана, дознава „А1он“. Според информациите, во објектот кој се наоѓа на стариот пат Охрид-Струга било пронајдено и оружје. Од Обвинителството за „А1он“ велат дека во континуитет се работи на расчистување на случајот и прибирање на потребни податоци за настанот.

„По насока на јавниот обвинител обезбедени се и прибрани траги од самото место на настанот  и дадени се на натамошно вештачење. Воедно, издадени се наредби за вршење на потребни анализи, испитување на ДНА, како и папиларни линии на оружјето и за вршење обдукција на телото на починатата.  Едновремено, во континуитет се прибираат податоци потребни за расветлување на настанот. Обвинителството го очекува пристигнувањето на побараните извештаи од вештачењата и анализите“, велат од Обвинителството за „А1он“.

Откако ќе се анализираат сите докази со кои располага Обвинителството, ќе утврди и причината за смрт кај жената на возраст од 35-години. На местото каде беше пронајдено телото, медицински екипи и МВР направија увид.

Инаку, настанот се случи пред два дена. Во раните утрински часови, околу 8 часот, лице кое живеело заедно со жената пријавило дека го пронашол телото на починатата. Лекар од Брза помош констатирал смрт, а МВР извести дека имала повреда на главата.

Би можело да ве интересира

Нов судски процес против Нефи Усеини за претепувањето на советникот во Охрид, закажано првото рочиште

Кристијан Ландов

Спречен шверц на марихуана од албанска на македонска страна преку Охридско Езеро

Ландов

Тешко повредена велосипедистка во Охрид, откако во неа удрил автомобил

Ландов

ВИДЕО: Почна туристичката сезона во Охрид, се полнат плажите

Кристијан Ландов

Две убиства во три месеци во Бутел и Топанско поле, кој и зошто ги изврши не е откриено

Кристијан Ландов

Маж и жена – Молдавци во години, се превртеле со четирицикл во охридско, тешко се повредени

Жарко Настоски