Завршна конференција за проектот „Мрежа 23+“

Од:

Институтот за човекови права – Скопје и Хелсиншкиот комитет за човекови права денеска ќе ја одржат завршната конференција од проектот „Мрежа 23+“, на која според најавите на организаторите ќе присуствуваат премиерот Зоран Заев и други владини претставници.

Целта на завршната конференција од проектот „Мрежа 23+“, насловена „Поглавје 23: Пандорина кутија или клуч за добро владеење“ е презентирање на досегашната работа, како и поттикнување на отворена дебата за состојбите во областите кои се опфатени во поглавјето 23, односно правосудството, борбата против корупцијата и темелните права на граѓаните.

Оваа конференција се случува во пресрет на одлуката на Советот на ЕУ, за евентуално отпочнување на преговори со Унија.

На конференцијата, освен Заев, ќе учествуваат и вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, министерката за правда Рената Дескоска, градоначалникот на општина центар Саша Богдановиќ, јавниот обвинител Љубомир Јовески, специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, како и претставници на институции, граѓански организации и експерти.

Тие ќе зборуваат за најпроблематичните области, но и за клучните активности кои треба да се преземат во наредниот период во однос на поглавјето 23.

Проектот е финансиран од Европската унија и ко-финансиран од Амбасадата на Кралството Норвешка во Белград.

Целта на проектот „Мрежа 23+“ е да придонесе кон вградување на принципите на владеењето на правото во Република Македонија, низ призмата на Поглавјето 23 од пристапувањето кон ЕУ – правосудство, темелни права и борба против корупција, преку структуиран придонес од членките на Мрежа 23.

Би можело да ве интересира

Објавена пресудата за обвинетите во предметот „Специјална каса“

Ана Ололовска

Мерките за заштита од Ковид-19 не смеат да го попречуваат правото на правично судење, апелираат од коалицијата „Сите за правично судење“

Ана Ололовска

Анализа: Скратената постапка во практиката не ги даде очекуваните резултати

Ана Ололовска

Врховниот суд на САД ги отфрли обвиненијата против Трамп за корупција

Жарко Настоски

Владата има капацитет и политичка волја да се справува со криминалот и корупцијата, вели Спасовски

Ана Ололовска

ЕК: Има механизми за независно и одговорно судство, треба нивна решителна и доследна употреба

Ана Ололовска