Заврши битката , Спироски нов студентски лидер

Од:

Заврши битката за нов студентски лидер, просlедена со многу недоразбирања и обвинувања за партиска поданост и подршка.

Од преброените 90 гласови, убедливо води Кирил Спироски, студент на Правниот факултет .Спироски има убедливо водство со над 4.400 добиени гласа, а зад него се другите двајца против кандидати,  Трајче Митрев од Стоматолошкиот факултет, кој од досега преброените гласови има 2.400, и Шевал Нуредин од Економскиот, кој има  900 гласови.

Според информацијата на СПУКМ, на изборите вчера, од 9 до 17 часот, излегле околу 8.500 студенти од Скопскиот универзитет.

СПУКМ најави дека утре на прес-конференција ќе соопшти официјални податоци и детали за изборите за нов претседател на Студентскиот парламент на УКИМ, кој ќе го замени досегашниот – Иван Живковски.

Поголемиот дел од студентите на УKИМ не беа заинтересирани да излезат и да го изберат својот   студентски лидер.

Радио МОФ, објави дека Правилникот за спроведување избори е донесен врз основа на непостојни членови од Статутот на УKИМ, што пак беше демантирано.

Би можело да ве интересира

Средношколците и студентите со своите барања пред МОН – полесна државна матура и подобар студентски стандард

Ана Ололовска

МОН префрли пари, но студентите не се откажуваат од протестот: „Не може пари за оброк да добиваме на крајот од месецот“

Орце Костов

Средношколците ги повикаа студентите на заеднички протест

Катерина Павлова-Николовска

Темелковски: Не се откажуваме од ветените 140 денари за студентски оброк

Ана Ололовска

Поранешниот шеф на дипломатијата Христодулидис е новиот претседател на Кипар

Хејли ќе се кандидира за претседателските избори во САД во 2024 година

Горан Наумовски