Затвори 93 фирми од страна на УЈП

Управата за јавни приходи затвори 93 фирми кои не го почитувале Законот за готовинските плаќања. Според информациите од УЈП, инспекторите затвориле 32 фирми во Штип, 28 во Скопје, во Битола 25 фирми и осум во Кавадарци.

„Поради сторен прекршок, на сите обврзници кои постапиле спротивно на Законот за регистрирање на готовинските плаќања, изречена им е парична казна која се движи до 3.250 евра во денарска противредност, како и времена мерка за забрана на вршење дејност од 15 дена, односно 30 дена“, извести УЈП.

Би можело да ве интересира

УЈП ќе постави информативни пултови за мерката за поврат на ДДВ

Ана Ололовска

Неправилности за МојДДВ се пријавуваат на 198

Ана Ололовска

Скенирани близу три милиони фискални сметки, повратот на ДДВ кон граѓаните 25,3 милиони денари

Заев: „Мој ДДВ“ ја користат 65.000 граѓани

Ана Ололовска

УЈП: За поврат на ДДВ од 600 денари месечно, треба да се оствари промет од 26.600 денари

Габриела Димковиќ-Мишевска

(ВИДЕО) Анкета: Групно ќе ги собираме фискалните за да им лапнеме повеќе пари

Габриела Димковиќ-Мишевска

2 comments

kole 27/11/2012 - 17:26 at 17:26

24/7 ostvaruvame.Pola od ovie nemaat 3000 evra kapital.

Reply
A N T 28/11/2012 - 16:49 at 16:49

Derete,samo derete po makedonecot,zatvarajte firmi vo Stip,Bitola,Prilep.a po Tetovo,Gostivar i sekade kad se albancite nisto,pa vie i ne znaete dali imaat firmi ili ne,a tie si kalapat paricki,a vie sobirajte arac za da mozete da gi platite proslavite na znameto albansko,na azbukata,na prizrenskata liga,a vie makedonci,samo odvrzuvajte gi kesite,i gledajte sitel i kanal 5,Branko e kriv,Branko e kriv i…..uzivajte vo prerodbata.

Reply

Leave a Comment

thirteen + ten =