(ВИДЕО) Затуровска до Заев: Дали ќе градите клинички или вселенски брод со 480 милиони евра?

Од:

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Лилјана Затуровска на денешната седница за пратенички прашања, праша зошто од Буџетот ќе се издвои огромна сума од 480 милиони евра за изградба на новиот клинички центар, што е 4 пати повеќе од сумата што ја предвидела претходната власт.

Побара објаснување и кажа дека постои сомнеж дека овие пари ќе завршат во нечии џебови.

„Здравството ви служи како алатка за неважни цели, преку него само се слеваат пари во нечии џебови. Се сомневам дека ќе понудите услуга како што заслужуваат граѓаните. Дали тоа ќе биде вселенски брод или клинички? Зошто толкава сума кога ВМРО-ДПМНЕ имаше предвидено 120 милиони евра?“, вели Затуровска.

Одговор даде премиерот, Зоран Заев. Тој тврдеше дека ова сума била предвидена со физибилити студија која била изработена и наследена од претходната власт.

„Имавме веќе изработена студија и нема потреба да се тршат пари за нова. Ова е џиновски проект и покрај клинички ќе има и училишта за обука на медицински персонал, студенски домови, истражувачки центри. И сето тоа ќе го градиме на основа на овој документ. Би сакал да ве повикам и вас како опозиција да се вклучите и заеднички да го реализираме овој огромен проект“, одговори Заев.

Габриела Димковиќ-Мишевска

Би можело да ве интересира

Џафери реагира на истражувањето на „А1он“ за кириите на пратениците, загрозена им била безбедноста

А1он

Реакција на генералната секретарка на Собранието по изјавата на Милошоски

Ана Ололовска

Милошоски: Можна средба за Законот за ЈО утре, вратен предлогот за анкетна комисија СЈО

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пратениците со државни пари плаќаат кирии на роднини, кои наместо нив пречекуваат „гости“ во становите

Седници на две собраниски комисии

Ана Ололовска

Претседателот на Собранието ја прими Предлог-одлуката за основање на анкетна комисија за СЈО