Затруени дваесеттина деца во детско одмаралиште во Дојран

Од:

Два случаи на труење со храна се регистрирани изминатиот викенд од кои во едниот случај се затруени 20-тина деца во детско одмаралиште во Дојран.

Децата на возраст од 7 до 14 години со симптоми на повраќање и дијареа се хоспитализирани, а кујната на летувалиштето е затворена.

При увидот направен од страна на Агенцијата за храна и ветеринарство констатирани се повеќе недоследности и земени се брисеви и мостри од храната за понатамошна лабораториска анализа.

Во вториот случај двајца сопружници со симптоми на триење се хоспитализирани по конзумирање на слатки од слаткарница во скопско Драчево.

И во овој случај, инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство направиле увид, наредиле мерки и ја затвориле слаткарницата до обезбедување на потребните услови за безбедно подготвување и послужување на храната.

Агенцијата за храна и ветеринарство апелира да се почитуваат препораките како да се ракува и консумира храната во летниот период особено при екстремно високи температури.

Би можело да ве интересира

Припадници на групата Боко Харам отруени во затвор во Чад

А1он

Пет лица затруени со храна од ресторан во Брвеница

Виктор Јованов

Инспекција во скопската фабрика за пиво каде работници се затруле со храна

Ана Ололовска

Во штипската болница хоспитализирано уште едно лице со симптоми на труење од виничката сендвичара

Ана Ололовска

Масовно труење во Виница: За една вечер 120 лица побарале итна медицинска помош

Наум Локоски

Пет лица од Виница со симптоми на труење откако јаделе торта

Ана Ололовска