Запалена депонијата во Берово

Од:

Четврти ден како гори депонијата во Берово. Директорот на Јавното претпријатие за комунални работи „Услуга“ Берово, потврди дека депонијата е опожарена и екипи на ТППЕ Берово заедно со тим од комуналното претпријатие се на терен.

dobivaj vesti na viber

– Зафатена е голема површина, изјави директорот Илија Рунтевски и додаде дека е направен пресек за понатамошно проширување на пожарот на депонијата.

Во гаснењето на депонијата тимот од комуналното претпријатие со две машини учествува во нанесување на земја, кој е единствениот начин за гаснење на пожарот, потенцира Рунтевски, а потребни се големи количини.

Како можна причина за запалувањето од претпријатието ги наведуваат високите температури, а не е исклучена и можноста за намерно палење на депонијата од страна на пиромани.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: На брегот на Ибица изгоре јахта вредна 23 милиони евра, повредени нема

А1он

Во пожарот на грчкиот остров Тасос вклучени 185 пожарникари со 15 пешадиски тима

А1он

Пожар во Закинтос, наредена евакуација на селата во северниот дел

А1он

ЦУК: Шумскиот пожар во планината помеѓу селата Вапила и Расино е се уште активен

Ана Ололовска

(ВИДЕО) ЦУК: Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Ана Ололовска

Пожарот меѓу Дојран и Богданци се уште е активен

Катерина Павлова-Николовска