Запалена депонијата во Берово

Од:

Четврти ден како гори депонијата во Берово. Директорот на Јавното претпријатие за комунални работи „Услуга“ Берово, потврди дека депонијата е опожарена и екипи на ТППЕ Берово заедно со тим од комуналното претпријатие се на терен.

– Зафатена е голема површина, изјави директорот Илија Рунтевски и додаде дека е направен пресек за понатамошно проширување на пожарот на депонијата.

Во гаснењето на депонијата тимот од комуналното претпријатие со две машини учествува во нанесување на земја, кој е единствениот начин за гаснење на пожарот, потенцира Рунтевски, а потребни се големи количини.

Како можна причина за запалувањето од претпријатието ги наведуваат високите температури, а не е исклучена и можноста за намерно палење на депонијата од страна на пиромани.

Би можело да ве интересира

Пожар во изборниот штаб на ДУИ во Кичево

Целосно изгоре куќа во Волково, нема повредени

А1он

Пожар во галијата кај Холидеј Ин

А1он

ОВР Берово ќе поднесе 15 кривични пријави против две лица од Кочани и Штип

А1он

Изгаснат пожарот во адвокатската улица во Скопје

А1он

Пожар избувна во стар објект во адвокатската улица во Скопје

А1он