Захариески од ЗНАМ: На гостиварци им се одземаат имоти за автопатот по непристојни цени

Од:

Носителот на листата за пратеници од изборна единица 6, Небојша Захариески на денешната средба срдба со граѓаните на Гостивар презентираше и дел од програмата „Проглас за достоинствена Македонија“. Захариески на средбата истакна дека на многу гостиварци и на жители од околните села им се одземаат имоти за автопатот што го гради компанијата „Бехтел и Енка“ по цена како што кажа од само 230 денари на метар квадратен.

– Имотот се одзема без никаква направена процена ни според законот, ни според македонските и европските стандарди за проценување. Тоа е една паушална постапка се со цел да се одземе имотот по секоја цена, рече Захариевски.

Тој додаде дека е неопходно, заради обезбедување правна сигурност, еднаквост пред законите и неселективна правда и во следниот парламентарен состав да се отвори прашањето за законски промени за избор на Републички јавен обвинител. Наместо на предлог на Владата, тој да се избира со двотретинско мнозинство на предлог на опозицијата, со мандат од 6 години.

Кандидатот за пратеник Захариески на средбата посочи дека е потребно да се зголемат платите во судската администрација, бидејќи како што вели, тоа влијае на корупцијата, на транспарентноста, на непотизмот и на клиентелизмот.

– Движењето ЗНАМ – За наша Македонија се бори за нулта толеранција за корупцијата како и правда еднаква за сите граѓани, подвлече Небојша Захариевски.

Би можело да ве интересира

ЗНАМ ги соопшти кандидатите за министри-Филков за правда, Минчев за администрација

Средба за соработка помеѓу Движењето ЗНАМ – За наша Македонија и ВМРО-ДПМНЕ

Предраг Петровиќ

Жителите на прилепски Оревоец со иницијативи и претставки до судовите за ископот на „Бехтел и Енка“

Европски фронт: Дали „Вреди“ се согласиле со ВМРО за ревизија на Коридорот 8

Кои се пратениците со кои ВМРО-ДПМНЕ дојде до парламентарно мнозинство: Со ЗНАМ во Влада ќе се обезбеди и двотретинско

Орце Костов

Новата влада ќе го репреговара договорот со „Бехтел и Енка“, а во првите сто дена ќе објави и инвестиција во енергетиката, најави Мицкоски

Предраг Петровиќ