Загаденоста на воздухот во Прилеп 20 пати над дозволеното

Од:

Прилеп вечерва доживува рекорди во загаденост на воздухот. Концентрацијата на ПМ10 канцерогените честички достигна дури 1012 микрограми, што е за 20 пати повеќе од дозволените 50 микрограми на метар кубен.

Речиси и да нема град во земјава каде што има мерни станици, а воздухот да не е загаден. Во Битола концентрацијата на ПМ10 честичките изнесува 370 микрограми, во Гостивар 277, Кавадарци 215, а во Скопје речиси и да нема општина каде што загаденоста на воздухот е во рамките на нормалните вредности. Во речиси секоја општина каде што има мерни станици, концентрацијата на ПМ10 изнесува над 300 микрограми на метар кубен.

Вчеравечер, според Air Visual, Скопје беше најзагадениот град во светот.

Денеска никој од надлежните не се произнесе во однос на енормната загаденост која веќе трет ден ги поминува границите на нормалата.

Мери Јордановска

Би можело да ве интересира

Ништо од планот за чист воздух, активистите бараат оставки

Ана Василевска

Фондот ќе испитува дали иновацијата на Орданоски од 350.000 евра е плагијат

Мери Јордановска

ЕУ ќе дебатира за план за „нула штетни гасови“ до 2050 година

Ана Ололовска

Југохром не може да работи без филтри

Татјана Ташкова

Рекордно ниво на јаглерод диоксид во земјината атмосфера

Акција против аерозагадувањето во Скопје, Кичево и Тетово

Ана Ололовска