Заев за Гоце Делчев: Постои решение од кое двете страни ќе излезат победници

Од:

Верувам во европска Бугарија, убеден сум дека ќе изнајдеме решение, изјави премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција во Владата.

„Ова е шестата историска личност за која треба да разговараме. Четвртото историско поглавје кое е пред нас “, рече Заев.

Првата меѓувладина седница на Македонија и Бугарија се очекува некаде околу крајот на годината.

„Напоменувам актуелен, модерен, меѓународно интегриран и со изучување на универзитетите, македонскиот јазик, симбол на нашиот идентитет. Европска вредност е самоопределувањето. Верувам во европска Бугарија и знам дека ги поддржуваат европските вредности“, рече Заев одговарајќи на новинарско прашање за бугарскиот меморандум испратен до членките на Европската Унија, со кои Бугарија го наведува македонскиот јазик како дијалект на бугарскиот.

Заев нагласи дека идентитетските прашања треба да бидат надвор од било какви разговори.

„Мојот пријател премиерот Борисов, се обраќа кон македонскиот народ, зборува дека постои македонски јазик и тука нема дилеми. Остануваме пријателски насочени, затоа што низ пријателството можеме да ги решаваме сите проблеми“, рече Заев.

Во меѓувреме, Македонија и Бугарија се организатори, односно домаќини на Берлинскиот процес.

Би можело да ве интересира

Заев: Споделувањето неточни или лажни информации може да предизвика сериозни последици

Ана Ололовска

Османи: Ќе се допрецизираат одредени прашања од Договорот со Бугарија

Ана Ололовска

Македонско-бугарски односи: С.Македонија нема територијални претензии, ниту пак има потреба од нов Договор

Ана Ололовска

„Ла Кроа“: Софија би можела да истрае во блокирањето на Северна Македонија, но делумно и блефира

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Георгиевски: „Длабоката држава“ во Македонија ги нарушува нормалните односи меѓу двете земји, сакаме зближување со Бугарија

Ана Ололовска

Интензивни контакти со ЕУ, Заев верува дека ќе се најде решение со Бугарија

Ана Ололовска