Заев во посета на Германија, ќе му биде врачена наградата за човекови права за 2020 година

Од:

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска е во работна посета на Берлин, Сојузна Република Германија, по повод доделување на награда за човекови права за 2020 година од страна на Фондацијата „Фридрих Еберт“ (ФЕС), информираат од Владата.

Церемонијата која ќе започне, а ќе ја отвори министерот за надворешни работи на СР Германија – Михаел Рот во 15:45 часот, ќе може да се следи во живо преку каналите на социјални медиуми на премиерот Заев.

Покрај ова премиерот Заев, придружуван од министерот за надворешни работи – Бујар Османи, ќе има и работни средби со министерот за надворешни работи на СР Германија – Михаел Рот, со ко-претседателот на Социјал-демократската партија на Германија Норберт Валтер – Борјанс и со пратенците Нилс Шмид од СПД и Јурген Харт од ЦДУ/ЦСУ.

Би можело да ве интересира

Германија размислува за затворање на внатрешните и надворешните граници поради Ковид-19

Ана Ололовска

Штајнмаер: Доаѓањето на Бајден е големо олеснување за сите

Ана Ололовска

Во Германија поради Ковид-19 продолжува „заклучувањето“ до 14 февруари

Ана Ололовска

„Дер Шпигел“ го објави нацрт-планот на Меркел за уште построг локдаун до средината на февруари

Ана Ололовска

Можно продолжување на строгите мерки во Германија и во февруари

Ана Ололовска

Шпан: Резултатите од мерките во Германија се видливи, но не смееме да запреме

Ана Ололовска