Заев: УБК ги следела критичките новинари, најдолго Никола Младенов

Од:

Критичките новинари биле следени и документирани, рече Зоран Заев и покажа документи со назнака на УБК за прислушување над сто новинари.

Биле прислушувни над 20.000 граѓани, сите материјали ќе ги дадеме на новинарите, рече тој.

Заев покажа изготвена анализа која се водела за критичките настроени новинари, во време кога работела комисијата во собранието за 24 декември, Груевски и соработниците прислушувале за да прават стратегија против овие новинари.

Документот е наречен “Извор од интересот и комуникациите на опозициските новинари… рече Заев. Според Заев најмногу следен е новинарот Никола Младенов, од страна на УБК и за материјалите кажа дека ќе ги даде на семејството и тие да одлучат како да се постапи натаму.

-Искрено се надевам дека сопствениците и уредниците ќе се охрабарат, ова зло ќе го запреме. Се што ќе обработуваме, а некој новинар има интерес да го добие материјалот, ќе му биде доставен. Без налог е правено прислушвањето на новинарите, законот рпедвидува 4 месеци само а може максиумум 14 месеци, а огоромен број се следени по 4 и повеќе години, рече Заев.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Дојава за бомба создаде паника, евакуација на Таџ Махал

Илјадници луѓе во Британија евакуирани поради детонација на бомба од Втората светска војна

Идентификуван бомбашот од Нешвил

Илјадници луѓе евакуирани во Франкфурт поради бомба од Втората светска војна

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Лажна дојава за бомба ја блокираше „Партизанска“, се утврди дека е вага

А1он

(ВИДЕО) Арсовски: Зоран и Вице Заеви фатени во рекет афера од 6 милиони евра

Ана Ололовска

2 comments

zoran-sr 25/02/2015 - 15:06 at 15:06

dobro bre luge, mnogu GALAMA digate za tie prislusuvanja. pa i AMERIKA go prislusuva cel svet. zosto ne protestirate protiv AMERIKA. recete ednostavno deka nekoj so sila i uceni saka na vlast da bide. dosta manipuliravte so narodot

Reply
Zive 26/02/2015 - 01:12 at 01:12

Zorane,Zorane od takvi kako tebe Makedonija ne ja biduva.Posle se ova shto se objavi,ti ja obvinuvash opozicijata za MANIPULACIJA.Bog da cuva i da brani.Bog neka ni e na pomosh so lugje kako tebe,a za zhal ve ima povekje od dovolno.

Reply

Leave a Comment

2 × five =