Заев: Споделувањето неточни или лажни информации може да предизвика сериозни последици

Од:

Премиерот Зоран Заев на својот фејсбук-профил напиша дека ја прифаќа препораката дадена во рамки на Меѓународната недела на медиумска писменост да се размисли пред некоја содржина да се сподели, бидејќи, како што нагласува, споделувањето неточни или лажни информации може да предизвика сериозни, па дури и фатални последици.

– Ја прифаќам препораката да размислам пред да споделам, како иницијатива по повод Меѓународната недела на медиумската писменост. Споделувањето неточни или лажни информации може да предизвика сериозни, па дури и фатални последици. Да се здружиме и да ги запреме дезинформациите онлајн, напиша премиерот Заев на ФБ.

Би можело да ве интересира

Мицкоски: Заев ја погазува државноста што стекнавме со антифашистичката ослободителна борба

Заев за „Катимерини“: За македонскиот народ, неприфатлива е било каква интервенција во идентитетот

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ: Заради Филипче и Заев вакцините доцнеа 5 месеци

Катерина Павлова-Николовска

Заев очекува Косово да постапи според меѓународното право и да го испорача Африм Исмаиловиќ

Жарко Настоски

„Ех пустото, прво беше зошто не одите први“, Заев за коментарите зошто се вакцинирале без исполнување на старосната граница

Кристијан Ландов

Заев за средбата Мицкоски-Пендаровски: Не очекувам ништо, не може да се аболицираат осудените за 27 април

Кристијан Ландов