(ВИДЕО) Заев: Разрешувањето е поради пораката која граѓаните ни ја испратија на изборите

Од:

Одлука за разрешување е сериозен израз на одговорност и примање на порките од страна на граѓаните од претседателските избори како и амбициите за наше подобрување. Тргнавме од сопствените редови. Во моментот СДСМ управува со својот централен одбор и новиот генерален секретар, рече претседателот на СДСМ и премиер на РСМ Зоран Заев по денешната седница на Централниот одбор на СДСМ на која беше разрешено целото партиско раководство.

-Сега е време за поголема инициатива, целиот фокус ќе го посветиме за подобар живот на граѓните, СДСМ е голема партија, покажува дека живее и за граѓаните дека е подготвен да се менува на подобро. Ова се системски и суштински промени во партијата, сакам јавно да им се заблагодарам на сите што јавно ја извршуваа својата функција, да им се заблагодарам на тројцата секретари, Александар Кирацовски, како и Миле Зечевиќ и Дане Талевски како и на шесте потпретседатели за досегашната работа. Благодарност и до извршниот одбор бл кој исто престана да ја извршува својата функција, како и на координаторот на форумот на жени Цветанка Ласкова, рече Заев.

Актуелниот премиер најави и промени во извршната власт по која ќе следуваат нови именувања. Тој и официјално го претстави новиот генерален секретар на СДСМ, Љупчо Николовски пред јавноста и членството на партијата.

-Љупчо Николовски е новиот генерален секретар на партијата, тој нема повеќе да биде министер. Тој е еден од поуспешните министри во владата јас сум горд што имав таков член во владата, се враќа во партијата за да може ова да биде победничка партија. Му посакувам успех и бескомпромисност кога е во прашање интересот на граѓаните, ја има мојата поддршка од СДСМ да направиме подобра партија, рече Заев.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Иванов и во пензија се однесува расипнички и се расфрла со парите на граѓаните

(ВИДЕО) Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ е против раст на платите, против поврат на ДДВ, ние обезбедуваме повеќе пари за граѓаните

Ана Ололовска

СДСМ: Обезбедивме 5 нови лекови за ретки болести, воведени нови инсулини, квотите за лекови се укинуваат

Ана Ололовска

СДСМ: За разлика од криминалното владеење на ВМРО-ДПМНЕ, денес парите се насочуваат кон граѓаните и нивните потреби

СДСМ: Се е лажно во ВМРО-ДПМНЕ дури и барањето за предвремени избори е класичен блеф

СДСМ: Се зголемува капитацијата на матичните доктори, платите во здравството растат, се укинуваат квотите за лекови

Ана Ололовска