Заев присуствуваше на годинашното издание на Струмичкиот карневал

Од:

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев присуствуваше на годинашното издание на Струмичкиот карневал, како еден од 7-те најатрактивни зимски настани во Европа, кој го обезбеди своето место на листата на 20-те најдобри улични карневали во светот.

Премиерот Заев заедно со сопругата, и со членови на Владата на Република Северна Македонија, на покана на градоначалникот на Струмица Коста Јаневски, присуствуваа на централниот настан од карневалските свечености и ги проследија стотиците групни и индивидуални маски во духот на традицијата што со децении ја гради оваа манифестација.

Со бројните гости од земјата и од странство како учесници или како посетители, карневалот во Струмица и оваа година потврдува дека е значајна алка во градењето мостови на соработка преку културата и традицијата со сите збратимени градови коишто и оваа година испратија свои делегации на карневалот.

Би можело да ве интересира

Кривични пријави за двајца тинејџери кои ограбиле пензионерка во Струмица

А1он

По десет години струмичките пожарникари извлекоа пешачки мост од бездна урнат од поплава

Ана Ололовска

ОЈО Струмица предложи казни од по 500 евра за 25 лица за непочитување на полицискиот час

А1он

МВР за упадот кај донациите од Заеви: Интервениравме поради непочитување на забраната за движење

А1он

Заев: ВМРО-ДПМНЕ злоупотреби државни институции за партиски интереси

Ана Ололовска

Полиција со шест возила упадна во магацинот со донации од Заеви

Кристијан Ландов