(ВИДЕО) Заев: Може да разговараме за избори во октомври 2020

Од:

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција упати повик за лидерска средба која би се одржала в петок, 19-ти јули во 14 часот во Клубот на пратеници.

Поканата за лидерска средба премиерот ја упати кон претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и претседателот на ДУИ, Али Ахмети и до претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, а најави разговори и со други парламентарни партии.

На лидерската средба, како што посочи Заев, би се разговарало за нов изборен законик и изборен модел, за законот за јавно обвинителство односно решавање на статусот на СЈО и за пописот.

За условот на ВМРО-ДПМНЕ, да има лидерска средба само ако се разговара за предвремени избори, Заев вели дека целта е сите партии и власта и опозицијата да се договорат за клучни прашања и важни одлуки за државата до октомври кога се очекува датум за препорака за старт на преговори со ЕУ.

„Подготвени сме за избори напролет, наесен или било кога, но државата е приоритет. Останувам на ставот за редовни избори. Брзи избори видовме до каде ја донесоа државата само заради политички калкулации. Ако требаше да се оди на парламентарни избори ќе одевме заедно со претседателските, редовните се декември 2020, но може да разговараме и за октомври идната година“, рече Заев.

Би можело да ве интересира

Да продолжат разговорите со Бугарија, порачуваат европските дипломати во земјава

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Заев: Моите чувства се повредени, очекував извинување од Божиновски

Ана Ололовска

Заев: Ние мажите не смееме да бидеме неми сведоци на насилството врз жените

Жарко Настоски

Извештајот на УНЕСКО е аларм за состојбата во Охридскиот регион, заклучија Заев и надлежните

Жарко Настоски

Пендаровски, Заев и Џафери на прием кај поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан

Ана Ололовска

Заев за случувањата во Вашингтон: Насилството мора да биде осудено, демократијата да надвладее

Жарко Настоски