Заев нема да говори на „Белградскиот безбедносен форум“ поради седницата за уставни измени

Од:

Премиерот Зоран Заев, иако беше најавен како говорник на последниот панел од „Белградскиот безбедносен форум“, заедно со српската премиерка, Ана Брнабиќ, сепак, нема да присуствува на форумот. Организаторите на настанот за “А1он”, потврдија дека премиерот во последен момент го откажал учеството на сесијата в петок.

Од Владата за „А1он“ велат дека причината за откажаното учество на Форумот е актуелната политичка состојба во државата.

„Во агендата на ПВРМ беше приведено негово учество на финалниот панел на Безбедносниот Самит во Белград, но премиерот Заев го откажа учеството поради актуелна политичка состојба во земјава односно важноста на постапката за отпочнување на уставните промени во Собранието на РМ“, велат од Владата.

Самитот во Белград се одржува осма година по ред. Годинава почна на 17 октомври и ќе трае 3 дена. Утре е предвидено да говорат Александар Вучиќ и австрискиот претседател, а в петок, српската премиерка Брнабиќ.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Спасовски: Српската заедница рамноправно учествува во градењето на нашата земја

(ВИДЕО) Заев во посета на Тиквешкиот регион: Низ конкретни мерки се грижиме за лозарите

Заев: Верувам дека законите ќе се донесат, Собранието навреме ќе се распушти и изборите ќе се одржат на 12 април

Ана Ололовска

Харадинај го поздрави договорот Косово – Србија за железнички и патен сообраќај

Ана Ололовска

Србија и Косово потпишаа Писмо за намери за обнова на железничката линија Белград-Приштина

Ана Ололовска

Мета: Време е да се реши проблемот меѓу Косово и Србија, но не со промена на границите

Ана Ололовска