Заев на средба со генералната секретарка на Европската зелена партија

Од:

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска се сретна со генералната секретарка на “Европската зелена партија” Мар Гарсиа Санс придружувана од претседателката на “Демократска обнова на Македонија”, Маја Морачанин.

На средбата се разговараше за мерките и политиките во полето на заштита на здравата животна средина, процесот на европските интеграции, како и за актуелни политички теми.

Претседателот Заев истакна дека државата постојано вложува напори во заштита на животната средина, а сите институции се фокусирани на борбата против долгогодишниот проблем со аерозагадувањето.

Владата предводена од СДСМ во овие нешто над 2,5 години како никогаш досега одвојува доста средства за екологија.

Преку процесот на гасификација, зголемување на енергетската ефикасност и целосно менување на начинот на загревање на домовите и јавните институции и инвестирање во обновливи извори на енергија, правиме се за да го намалиме користењето на јаглен и цврсти горива и со тоа да дадеме сериозен придонес во борбата за заштита на животната средина.

Покрај тоа работиме и на системски решенија, а последен во низата примери беше усвојувањето на Закон за третирање отпад кој беше донесен деновиве а со кој се забранува увоз на отпад кои се користи како извор на енергија, потенцираше Заев.

Осврнувајќи се на евроинтегративниот процес, претседателот Заев истакна дека по извесното членство во НАТО и изготвувањето на новата методологија, следен реален чекор во остварување на стратешките интереси е започнување на преговори со ЕУ, а во тој процес, освен реформите, важна ќе биде и борбата за заштита на животната средина.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Разголена е лажната грижа на Мицкоски за здравјето на граѓаните, тој се грижи само за личните задоволства и партиските интереси

Ана Ололовска

СДСМ: Заеднички ќе го совладаме коронавирусот, најважно е да ги почитуваме мерките и да се заштитиме

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Николов: Потребно e единство и дисциплина во почитувањето на мерките за заштита од коронавирусот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костадинов: Срамно однесување на Мицкоски, не ги почитува мерките, не е загрижен за граѓаните, за него кафаните и теретаните се најважни

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Кластерот СДСМ ќе си помогне и себе и на граѓаните доколку повеќе се грижи за здравјето

Ана Ололовска

СДСМ: Потребно е единство и дисциплина во почитувањето на мерките

Ана Ололовска