Заев: Кажував се што знам за „Монструм“, за да се дојде побрзо до вистината

Од:

Aдвокатот Насер Рауфи одбрана на обвинетите за случајот „Монструм“, односно за петкратното убиство кај Смилковско Езеро во 2012 година, го испрашуваше доскорешниот премиер Зоран Заев за се што знае поврзано со случајот.

Рауфи на почетокот го праша Заев дали се среќавал со семејствата на осомничените за убиството, онака како што се среќавал со семејствата на убиените момчиња, на што тој кажа дека имал средба со братот на осомничениот Фејзи Азири, а се со цел да се дојде до вистината.

„Прислушуваните материјали се чуваа во мојата канцеларија, во делот каде што пристап имав само јас. Ниту еден член на правниот совет, без мое присуство немал допир до тие материјали. Јас ја исклучувам можноста некој да ми украл материјали, за јас да не ги предадам на СЈО”, рече Заев.

„Автор на предметот ‘Монструм’ е Синиша Алексовски, вака рековте, ве цитирам”, рече Рауфи.

На ова, Заев рече дека тој само кажувал се што чул од од јавноста, макар и да е од телевизија.

Заев претходно рече дека сите материјали ги доставил до СЈО, а дека дел од аудио снимките им ги пуштил, но не им ги дал на родителите. Заев пред судот изјави дека нема сознанија за вмешаност на лица во случајот ниту од неговата партија СДСМ, ниту пак од ВМРО-ДПМНЕ.

Случајот „Монструм“ го води судијата Огнен Ставрев, а застапници на обвинението се Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски. За петкратното убиство на 12 април 2012 година, кога беа убиени момчињата Кире Тричковски, Филип Славковски, Цветанчо Ацковски, Александар Наќевски и рибарот Борче Стефановски, во претходна постапка за случајот на доживотен затвор беа осудени Алил Демири, Африм и Агим Исмаиловиќ, Езим и Хаки Азири и Сами Љута. Врховниот суд во декември 2017 година ги укина пресудите, ги ослободи од притвор осудените Агим Исмаиловиќ, Хаќи Азири, Сами Љута и Фејзи Азири и им определи мерки на претпазливост. По укинувањето на пресудите, случајот „Монструм“ го презеде СЈО и предметот беше вратен на повторно судење.

Би можело да ве интересира

Заев: Донесени се важни одлуки, државата ги спасува работните места на граѓаните

А1он

Заев: Денеска е голем ден за нашите граѓани, за нашата татковина

А1он

Заев: На Владата е да оцени дали ќе прогласи вонредна состојба

А1он

(ВИДЕО) Заев: Изборите ќе се одржат кога трајно ќе се обезбеди здравјето на граѓаните

А1он

Сведок за „Монструм“: Видовме тело и се јавивме на 192

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Судење за убиството на Пино: Притвореничката Блерта Поцеста молчеше на денешното сведочење

Искра Манојлоска