Заев и Касами сè уште без договор, неизвесен стартот на седницата за уставни измени

Од:

Седницата за уставните измени, која беше закажана па одложена, денеска може и воопшто да не се одржи. Неофицијално, се остава простор за уште еден обид за постигнување договор на премиерот Заев со Беса на Касами откако претпладнево не успеале да најдат решение за прецизна формулација на државјанството, како што бараат од оваа албанска опозициска партија.

Неофицијално еден од предлозите околу кои се обидувале да се договорат е наместо терминот „македонско“ во документите на албански јазик да пишува „од Македонија/ граѓанин на Република Северна Македонија“, по инсистирањето на Беса на Касами да се разграничи државјанството од етничката припадност. Со овој предлог неофицијално би се интервенриало во уставниот закон, но тоа не било прифатливо за пратеничката осумка независна од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата.

Во оваа насока беше и изјавата на премиерот Заев утринава кој рече дека иако не знае колку пратеници ќе дадат поддршка за уставните измени, се надева дека ќе биде постигнато двотретинското мнозинство.

„Беса е принципелно поставена во однос на идентитетот. Од другата страна се осумтте пратеници кои будно следат што ќе се случува со идентитетот. Државјанството е ‘македонско/граѓани на Република Северна Македонија’. Се наоѓаат технички формулации како да биде државјанството ‘македонско/граѓани на Република Северна Македонија’, но да се обезбеди другите да не почувствуваат дека се обесправени и дека се Македонци“, рече Заев.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

Трајко Вељаноски: Прекршени процедурите на конститутивната седница, некого за иста ситуација го прогласуваат за терорист

А1он

Заев: За 10-15 дена ќе имаме Влада, сите опции се отворени

Кристијан Ландов

Заев се обврзува на одговорен парламент, Спасовски очекува во законските рокови да се состави Влада

Кристијан Ландов

Верифицирани мандатите на сите пратеници, следуваат договори за коалицирање и состав на нова Влада

Кристијан Ландов

Дел од пратениците дојдоа со велосипеди и тротинети на првата седница во Собранието

А1он

(ВИДЕО) Џафери побара пратениците да останат во салата и да не се групираат, тие не го послушаа

Кристијан Ландов