(ВИДЕО) Заев: Груевски нарачува триесетка со кромид, разговорите за Нешкоски потврдија како се владеело

Од:

„Новообјавените разговори за убиството на Мартин Нешкоски само потврдуваат како владеела претходната гарнитура и како се обиделе да скријат убиство“, вели премиерот Заев на прашањето дали чувствува одговорност за објaвувањето на „бомбите“ и насилните протести што се случија.

– Алудирајќи на делот од разговорите каде Груевски вели триесетка со кромид да му дадете на осомничениот за убиството, потврдува дека влијаеле и се мешале во судството, смета Заев.

„Таму има уште многу разговори и јасно во сите се гледа дека се обидуваат да скријат убиство и да монтираат притвор и тоа го потврдувам“, рече Заев.

„И мене ми доаѓаше да ја кршам оградата на Владата затоа што се однесуваа како богови и одлучуваа за човечки судбини“, додаде Заев на прашање дали чувствува одговорност за сечење и монтирање на материјалите и за инцидентите по објавување на „бомбата“ за Нешкоски.

Би можело да ве интересира

Ќе влеземе во прочистување на правосудството, нема да влеземе во ветинг, вели премиерот

Ана Ололовска

Заев: Уставниот суд да постапува согласно одлуката на Законодавно-правната комисија

Ана Ололовска

Груевски: Имавме искрена желба да ја направиме Македонија комбинација од Луксенбург и Англија

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ го повикува Заев да се изјасни за предлогот на Мицкоски

Ана Ололовска

Премиерот Заев на средби со Трудо, Санчез и Меркел, поддршката од сојузниците Германија, Шпанија и Канада продолжува

Ана Ололовска

Заев: Северна Македонија 30-та членка на НАТО, за просперитет и сигурна иднина

Ана Ололовска