Заев: Го променив ставот, менувањето на ставови носи прогрес

Менувањето на ставови носи прогрес, затоа го сменив мислењето, изјави премиерот Зоран Заев во Собранието.

„ВМРО-ДПМНЕ знае дека не можеше да биде постинат подобар договор и дека без Грција нема НАТО и ЕУ. Имавте храброст да се вклучите во овој процес“, порача Заев до Елизабета Канческа Милевска.

Додаде дека предлогот на независната пратеничката група од ВМРО-ДПМНЕ, односно едно решение за внатрешна и едно за надворешна употреба, носи нови проблеми.

„Ако имавме споено име можеби ќе постигневме друго решение. Законикот и Уставот се подобрени, а вие се боревте за да се сочува тоа што е важно, а тоа е државјанство – македонско“, додаде Заев.

Би можело да ве интересира

Заев: Немам добиено писмо од Мерко

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Заев до Ел Чека: Објави разговори и за мене, ќе одговараш кога-тогаш

Галена Николовска-Ризвановиќ

ВИДЕО: Лидерска ќе има в петок , Заев го чека и Мицкоски

Галена Николовска-Ризвановиќ

(ВИДЕО) Заев до Усеини: Апелирам сам да си ја урнеш дивоградбата

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Заев: Чекам да се докаже дали Јанева е инволвирана или злоупотребена

Галена Николовска-Ризвановиќ

(ВИДЕО) Заев: Ако избрзаме со ветингот ќе останеме без судии и обвинители

Галена Николовска-Ризвановиќ