(ВИДЕО) Заев до Ел Чека: Објави разговори и за мене, ќе одговараш кога-тогаш

Од:

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција рече дека институциите постапуваат по објавените „бомби“ на Ел Чека.

– Институциите постапуваат за објавените разговори од Ел Чека. Се имаме обратено до сојузниците, во држави од каде мислиме дека се објавуваат снимките, одговори Заев на новинарското прашање за „бомбите“ на Ел Чека.

– Зошто некој тоа го прави треба анализи, за мене тоа е кривично дело. Згрозен сум од тоа што го слушав, има таму приватни разговори, кажа Заев и додаде дека кога тој ги објавувал „бомбите“, внимавал да бидат службени разговори.

Исто така кажа и дека се надева дека тие материјали не се излезени од Специјалното јавно обвинителство.

На новинарското прашање, зошто Ел Чека објавува само приватни разговори од ДУИ, Заев рече дека тој е транспарентен и го повика Ел Чека ако има разговори од него, да ги објави.

– Нека објави за секој што мисли дека треба да објави, но треба да знае дека има одговорност за тоа. Постои Закон и кривично се одговара за тоа. Овој човек не води грижа за приватноста и треба да одговара за тоа. И кога тогаш ќе одговара, светот е глобално село. Ова му е директно од премиерот – ќе одговара, рече Заев.

Би можело да ве интересира

Заев: Нова лидерска средба може да се одржи најдоцна до крајот на мај

А1он

Синот на Зоран Верушевски ја снимал објавената снимка од разговрот со Заев

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Заев: Ако нема договор, законските рокови ќе стапат на сила, избори ќе има на 21 јуни

Ана Ололовска

Ниту еден лидер на партија не ги прифатил датумите за избори од Заев, брифираат од ВМРО-ДПМНЕ

Кристијан Ландов

Евентуална постапка за најновите „бомби“ може да покрене ОЈО-Скопје, смета Русковска

Ана Ололовска

Заев бара оставка од Чулев: Дали се консултираше со Мицкоски пред да одлучи да го загрозува здравјето на граѓаните?

Ана Ололовска