Заев е против лидерска средба поради реториката на ВМРО-ДПМНЕ

Од:

Онака како што е поставена опозициската ВМРО-ДПМНЕ, ние можеме да извлечеме мотивација за нови кавги меѓу Македонија и Бугарија, ако седнеме заедно. Ако сакаме да се скараме со Бугарија не ми треба Мицкоски, тоа можам и сам да го направам, истакна денеска премиерот Зоран Заев.

Тој во одговор на новинарско прашање, зошто е одбиено барањето на опозицијата за лидерска средба за консензус во врска со проблемите со Бугарија, рече и дека реториката на опозицијата во моментов не е од корист.

– Целта е да го градиме пријателствто и да изнаоѓаме решенија за да продолжиме како што двете земји имаат желба целиот Балкан да се интегрира во Евроската Унија. Но, дефинитивно реториката на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, нејзиниот лидер и раководството не е на помош на тоа што го работиме како земја, за да ја постигнеме нашата стратешка цел, а тоа е следниот чекор за евроинтеграцијата на Република Северна Македонија, нагласи премиерот по денешната седница на Советот за безбедност.

Заев повтори дека тоа што се разговараме со Бугарија е во рамките на Договорот за добрососедство, дека не прават нешто ново и дека сето тоа што го разговараат е обрска на двете страни.

– Разговараме во делот на брзата имплементација на Договорот за во иднина, во делот на решавањето кратко или долго име, во делот на она што претставува проблем за тоа што бугарската Влада тврди дека за неа е проблем и го расчитуваме низ раговори и договори, рече Заев.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ бара повлекување на концепцијата за реформи во основното образованието

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо врз Бугарија, Заев прави притисок врз историската комисија

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ: Власта непотребно се изживуваше над капачите на Водици во Охрид

Жарко Настоски

ВМРО-ДПМНЕ ќе почне со собирање потписи за поништување ако власта не го повлече законот за попис

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ бара повлекување на Законот за попис

Александар Даштевски, предлог на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Државната изборна комисија