За вакцинација и натаму ќе се пријавува преку матичните лекари, вели Филипче

Од:

Системот за пријавување за вакцинација преку матичните лекари останува, бидејќи сепак треба да се земаат и анамнестички податоци, вели министерот за здравство Венко Филипче.

– Матичните лекари се тие кои ги имаат контактите, тие кои имаат комуникација со пациентите, меѓутоа и пациентите со нив. И добро е да се придржуваат до овој систем затоа што сепак треба да се земат и анамнестички податоци. Еве сега ги проверувавме списоците – близу 1500 се веќе ставени на нашиот список, зборувам од матични лекари. Кога ги проверуваме списоците видовме дека дел од тие матични лекари навистина не пријавиле ниту еден од своите пациенти, за што уште еднаш ќе упатиме писмо со потсетување дека тоа е начинот на кој што пацинетите ќе се пријават за вакцинација, вели Филипче на новинарско прашање коментирајќи го предлогот на матичните лекари телефонското контактирање со пацинетите за вакцинација наместо тие, да го врши администрацијата во здравството.

Филипче изјави дека ќе се вакцинира против Ковид-19 откако ќе поминат групите на здравствени работници со најголем ризик од инфекција.

– Навистина не би сакал да земам место на некој кој има многу поголем ризик од мене да заболи. Тоа се сепак колегите лекари, медицински сестри кои секојдневно работат во Ковид центрите каде се хоспитализирани пацинети со Ковид, матичните лекари кои имаат секојдневно контакт со пациенти се во исклучително висок ризик и вработените во лабораториите. Нека поминат овие првични групи, јас ќе се вакцинирам, понатаму, сигурно, рече Филипче одфовораќи на новинарско прашање на денешниот прес пред Министерството за здравство.

Би можело да ве интересира

Ла Стампа: ЕУ нема да ги продолжи договорите за вакцините со Џонсон и Џонсон и со Астра Зенека

Ана Ололовска

Во Грција пристигнува првата пратка од вакцината на Џонсон и Џонсон, засега нема промени во планот

Ана Ололовска

Бајден: Вакцинацијата во САД не е доведена во прашање по одлуката за „пауза“ на употребата на вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Ана Ололовска

Во САД на бремените жени и родилките им препорачуваат вакцинација со „Фајзер“ или „Модерна“

Ана Ололовска

Јужноамериканските фудбалери ќе се вакцинираат со донација од кинески Синовак

Жарко Настоски

Отворени термини за вакцинирање на граѓани на 73 и 74-годишна возраст

Жарко Настоски