За една недела во Крива Паланка регистирани 125 прекршоци за неносење маска

Од:

Со зголемување на бројот на позитивни лица со Ковид-19 на подрачјето на општините Крива Паланка и Ранковце, зачестени се и контролите за почитување на уредбата за задолжително носење заштитни маски.

Според информациите од Секторот за внатрешни работи Куманово, во овие две општини во изминатата седмица изречени се вкупно 125 прекршочни пријави за непочитување на уредбата.

– Во однос на уредбата за задолжително носење заштитна опрема на подрачје на Полициска станица од општа надлежност Крива Паланка, во текот на изминатата недела, во периодот од 11 до 18 септември 2020 година, регистрирани се 125 прекршоци, додека на подрачјето на ПС од ОН Кратово, регистрирани се 20 прекршоци за неносење заштитна маска, информира портпаролот на СВР Куманово, Живкица Чавдаревиќ.

На територијата на општините Крива Паланка и Ранковце во моментот има 104 лица со решенија за изолација, додека во Кратово осум лица се со решенија за изолација. Во сите три општини нема лица кои се во самоизолација.

Би можело да ве интересира

Токсикологот Беќаровски бара пулсоксиметри за заразените со Ковид-19 што се лекуваат дома, за Филипче тие се болничка опрема

Во Скопје повторно црн Ковид-рекорд: 390 нови случаи и петмина починати, најмладата жртва има 35 години

Жарко Настоски

862 новозаразени со коронавирус, 14 починати лица

Жарко Настоски

Заев: Казни до 30.000 евра за компаниите што ќе ги прекршат здравствените прописи

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Скопјани за носењето маски на отворено: Вирусот не лебди во воздухот, нема да носиме маски и по цена да платиме казна

Габриела Димковиќ-Мишевска

Филипче: Модуларната болница е речиси исполнета, обезбедени легла на Клиниките за дерматологија и неврологија

Ана Ололовска