Вработените во СЈО чекаат плата за септември

Од:

Обвинителите, стручната и административно-техничка служба сè уште не ја добиле септемвриската плата од СЈО. Законскиот рок истекува утре, но извесно е дека до крајот на неделата тоа нема да се случи.

Специјалните oбвинители треба да ја добијат последната половина плата за септември. Истражителите, пак, треба да ги добијат само додатоците на плата, бидејќи тие плата добиваат од Министерството за внатрешни работи и финансиската полиција.

Списоците за исплата на плата биле подготвени, но поради разрешувањето на доскорешната шефица Катица Јанева, никој нема овластување да ги пушти пресметките за исплата.

Останува неизвесно дали вработените во СЈО овој месец ќе ги добијат високите надоместоци за доверливост кои Јанева со години им ги исплаќаше на вработените, или сепак тоа ќе биде само чистата плата и додатоците.

Според информации на „А1он“ неколку вработени во СЈО сакале доброволно да си заминат, но и во тоа се блокирани, бидејќи нема потписник на решенијата за прекин на нивниот работен однос.

Ова прашање може да се реши со измени на Законот за јавнообвинителски службеници, кое Министерството за правда го испрати до Собранието.

„Пратен е во Собрание и очекуваме да се стави на седница. Со законот републичкиот обвинител ќе добие овластување да одлучува за распределбата на вработените, да потпишува плата или практично да го менува специјалниот јавен обвинител со сите овластувања во однос на вработените“, одговорија од Министерството за правда за „А1он“.

Би можело да ве интересира

Дескоска: Јанева пред да биде разрешена испратила барање за буџет за СЈО

Ана Ололовска

Проверував фантоми во Ресен, во полиција доаѓаа за лични карти по наредба на Темелко, сведочеше полицаец

Васко Маглешов

Четворица уставни судии во обид да ги спасат обвинетите од СЈО за злоупотреба на постапката за тендери

Васко Маглешов

Нови рочишта за „Ласкарци“, „Траекторија“ и „Транспортер“

Ана Ололовска

На судењето за „Трезор“ се репродуцираат снимки од главната расправа

Ана Ололовска

Катица Јанева не ставила потпис на готова истрага за „Скопје 2014“

Васко Маглешов