Девојка брутално претепана од двајца мажи

Од:

На социјалните мрежи утринава беше споделено видео на кое се гледа како двајца мажи во влез од зграда, најверојатно во Штип, брутално тепаат девојка со клоци, додека таа лежи на земја и ги моли да престанат.

Според она што може да се слушне од видеото, еден од двајцата насилници ѝ се обраќа со зборовите: Бремена ли си од мене? Бремене од мене? Моето име да го заборавиш веќе, чу ли?!, додека другиот го охрабрува да ја удри девојката уште еднаш.

На социјалните мрежи веќе се шпекулира и со имињата на двајцата насилници чии ликови јасно се гледаат на видеото, и се бараат најстроги казни за нив.

Заменикот министер за внатрешни работи Славјанка Петровска се јави со реакција на својата ФБ страница.

„Почитувани, на социјалните мрежи се споделува видео со навистина вознемирувачка содржина, кое содржи очигледни елементи на насилство. Ве известувам дека лицата се идентификувани, Бирото за јавна безбедност постапува. Постапува и Центарот за социјални работи. Најстроги санкции за ваквото нечовечко однесување” напиша таа.

Од МВР веднаш потоа известија дека двете лица од Штип се пронајдени и уапсени.

Би можело да ве интересира

Фетаи: Актуелниот Кривичен Законик не нуди многу за заштита од насилство врз жените

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев во „ТАБ МАК“ Пробиштип: Се зголемува производството за извоз, пред нас е фаза на економски раст

Ана Ололовска

Штипска Апелација идната недела ќе донесе одлука по жалбата на Марјанчо Велев осуден на доживотен затвор за извршени две убиства

Штипската полиција фати тинејџер-сериски арамија кој извршил 22 кражби

Жарко Настоски

Ученикот кој освои прво место на натпревар по математика ќе добие 15 илјади денари од Општина Штип, но не и парична награда од државата

Искра Манојлоска

Петиција сообраќајот за југоистокот да не се одвива низ Штип, додека се проширува патот Штип-Радовиш

Ана Ололовска